Rozmowa z Prezesem Obry Kościan Igorem Rudawskim

Poprzedni sezon Obra Kościan zakończyła na siódmym miejscu. Jak przez pryzmat problemów, jakie borykały Klub w ostatnim półroczu ocenia Prezes miejsce na koniec sezonu?
Uważam, że wynik jest bardzo dobry. Przy tylu kontuzjach, które trapiły drużynę sądzę, że chłopacy dali z siebie wszystko. Dodać należy, że Obra wywalczyła również po raz trzeci z rzędu Puchar Polski na szczeblu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Lesznie. Dało nam to przepustkę do rozgrywek wojewódzkich, jednak tam minimalnie lepszy okazał się bardzo silny zespół Sokoła Kleczew, który występuje, na co dzień w trzeciej lidze.

We wtorek rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu. Czy wiadomo już, kto dołączy do zespołu a kogo w zbliżającym się sezonie nie zobaczymy już w barwach Obry?
– Z zawodników, którzy grali w poprzedniej rundzie w zbliżającym się sezonie nie zobaczymy Michała Gelerta, Patryka Krawczyka, Dawida Jarki oraz Krystiana Łukaszyka. Pierwsza dwójka definitywnie kończy z graniem w piłkę. Dawid Jarka otrzymał lepszą ofertę finansową i zdecydował się wrócić bliżej Poznania gdzie mieszka. Krystianowi Łukaszykowi klub nie przedstawił oferty nowej umowy i zawodnik dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Niewiadomo, co będzie z Piotrem Sznablem oraz Danielem Tomczakiem. Te kwestie mają się wyjaśnić jeszcze przed startem przygotowań. Na pewno pojawi się również kilku nowych zawodników. Będziemy ich obserwować i pod kontem przydatności do zespołu zostaną podjęte decyzje, co do podpisania z nimi kontraktów.

Wycofanie się głównego sponsora na pewno bardzo ogranicza wasz budżet. Jaki cel stawiany będzie przed sztabem szkoleniowym oraz zawodnikami w nadchodzącym sezonie?
– Tak na pewno mamy ograniczone możliwości finansowe przez wycofanie się firmy Agro-Handel i Pana Jana Ludwiczaka. Nie jest też tak, że Obra zostaje bez pieniędzy i jak pojawiają się głosy, że nie damy rady dograć rundy do końca. Większość sponsorów, którzy byli z nami w poprzednim sezonie zostaje z nami. Firma Magik Piotra Domagały będzie sponsorem strategicznym Klubu i wierzę, że uda nam się stworzyć fajny projekt. A co do miejsca to pierwsza dziesiątka będzie dobrym wynikiem. Ale realnie patrząc głównym celem będzie spokojne utrzymanie w IV lidze. Wierzę w chłopaków, że te wszystkie problemy ich wzmocniły i po sezonie będziemy razem cieszyć się z dobrego wyniku.

Ostatni pojawił się temat, że Obra planuje powołać do życia Akademię Piłkarską. Czy może Prezes powiedzieć coś więcej na ten temat?
– Tak jesteśmy bardzo blisko powołania do życia Akademii Piłkarskiej Obry Kościan. Ma ona na celu poprawę szkolenia oraz stworzenie jasnej ścieżko rozwoju dla każdego zawodnika. Jako jedyna Akademia w mieście będziemy szkolić od przedszkola do seniora. Powstanie Akademii będzie też skutkować połączeniem się UKS Czwórka i Obry Kościan. Trenerem koordynatorem będzie Waldemar Wojtkowiak, który ma bardzo duże doświadczenie w pracy z młodzieżą.